• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

The rapid development of technology has influenced the communication and the individuals’ improvement both positively and negatively. With the involvement of social media, the boundaries have expanded and it is easier to reach people. On the internet, the number of the informed user is very low and most of them are composed of children. Reaching all information and content no matter good and bad is child’s play to them.

 

Wattpad books beginning their journey on social media and continuing on bookshelves are children’s new favorite. People may say “Children are reading books, what is wrong with this?” but when you look at the content of such books, they are pretty bad. There are many things such as incest relationships, flirting abuse, characters falling in love with his/her raper and homophobic characters.

BANDURA VE WATTPAD

Editör: Betül Acar 

Artist: Paul Blow - paulblow.com

Teknolojinin hızla gelişmesi gerek iletişimi gerek bireylerin gelişimini hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemekte. Sosyal medyanın da olaya dahil olmasıyla sınırlar iyice genişledi insanlara ulaşmak daha da kolay bir hale geldi. İnternet mecralarında bilinçli kullanıcı sayısı oldukça az ve büyük bir kısmını da çocuklar oluşturmakta İyi ya da kötü bütün bilgilere/içeriklere ulaşmak onlar için “çocuk oyuncağı”.

Sosyal medyada başlayan serüvenlerini raflarda devam ettiren wattpad kitaplar ise çocukların yeni gözdesi. ”Çocuklar kitap okuyor nesi kötü bunun?” diyenlere kulak asmayın sakın, içeriklerine bakıldığında buram buram çöp kokuyor bu hikayeler.Ensest ilişkiden flört şiddetine, tecavüzcüsüne âşık olan karakterlerden homofobik karakterlere kadar her şey var.

One other factor that got caught my attention is that these characters are mostly in higher positions such as company owner fathers, luxurious villas, top model cars. They have everything one may want. This makes it easier for children to take them as models. Because higher positions are more effective than lower positions in taking someone as a model.

 

The most common example is Turkish Wattpad story ‘Bad Boy’. This book has found its way on the silver screen, too. I will summarize the content for those who don’t know. It is the love story of Meriç, who is a smart, wealthy, full scholarship high school student, and Kayla, who has just met her father and stepped into the rich life. You will understand what I mean better with Meriç’s two lines.

 

“I’ve warned you, don’t forget, remember who you’re hanging out with. You are with me.”

 

“You are my girl, understand that first.”

 

Take a look at the love that show children: a boy laying claims to the other person like an object and a girl liking this. Isn’t this the reason why the number of femicides is increasing? Little girls think this is what real love is. When they encounter such situations, they think of them as romantic instead of opposing. Little boys think it’s right to lay claims on women. This is not a normal situation at all…

Bu yayınlarda dikkatimi çeken başka bir unsursa bu karakterlerin statü olarak çok üstlerde yer alması. Holding sahibi babalar, lüks villalar, son model arabalar… Yani bir insanın sahip olmak istediği her şeye sahipler. Bu da çocukların model alma durumunu kolaylaştırıyor. Çünkü model almada yüksek statü düşük statüye göre daha etkili.

En bilindik örnek ise ‘Kötü Çocuk’. Öyle ki bu kitabın serüveni sadece raflara değil beyaz perdeye da taşındı. Hikâyenin içeriğini bilmeyenler için ufak bir özet geçeceğim. Tam burslu, zeki, varlıklı lise öğrencisi Meriç ile babasıyla yeni tanışıp birden bire zengin bir hayata atlayan Kayra’nın aşkı. Meriç karakterinin iki cümlesiyle ne demek istediğimi daha da iyi anlayacaksınız.

“Seni uyardım unutma kimlerle takıldığına dikkat et. Sen benimlesin”

“Sen benim kızımsın önce bunu bir anla.”

Çocukların önlerine sürdükleri sevgiye bakın. Karşısındakini eşya gibi sahiplenmiş bir erkek ve bundan hoşlanan genç bir kız.Kadın cinayetlerinin günden güne artmasının nedenlerinden biri de ‘sahiplenen erkek’ zihniyeti değil mi zaten? Kız çocukları gerçek aşkı böyle sanıp hayatlarını devam ettiriyor. Böyle durumlarla karşılaştıklarında da karşı çıkmıyor aksine romantikmiş gibi görüyor. Erkek çocukları ise bir kadın üstünde tahakküm kurmanın doğru olduğunu düşünüyor. Yani neresinden tutarsanız tutun elde kalır bir durum.

One other very disturbing example is the one where the brother’s thoughts about his own sister are normalized.

 

(the story in Turkish: https://www.wattpad.com/227235789-abim-bana-a%C5%9F%C4%B1k-tanitimmm)

 

Incest relationship is interiorised and it is said that this ‘love’ is impossible and hence ‘real love’. One character is 17 and the other is 19, both of whom are siblings, members of a high society family. Characters’ ages being close to the reader’s age and them living in luxury brings about taking as a model situation mentioned above.

Artist: Paul Blow - paulblow.com

Kanımı donduran başka bir örneği de aşağıda paylaşacağım. İçerik son derece rahatsız edici olduğu için okuyup okumamanızı sizin inisiyatifinize bırakıyorum.

 

https://www.wattpad.com/227235789-abim-bana-a%C5%9F%C4%B1k-tanitimmm

Öz abisinin kardeşi hakkında ki düşünceleri o kadar normal anlatılmış ki. Ensest ilişki içselleştirilmiş, bu aşkın imkânsız olduğunu ve imkânsızlığından dolayı “gerçek aşk” olduğundan bahsedilmiş. Karakterlerin biri 17 diğeri ise 19 yaşında, yüksek statülü aileye sahip iki kardeş. Karakterlerin okuyucunun yaşına yakın olması ve oldukça lüks içinde yaşamaları yukarıda da vurguladığım gibi kolay model almayı beraberinde getiriyor.

https://www.wattpad.com/364036293-telefon-sapi%C4%9Fim-tamamlandi-telmaf-1

Bu hikâye ise 17 yaşındaki bir kızın telefonda sürekli onu taciz eden adama günden güne başlayan aşkını anlatıyor. Tacizcisine âşık olan genç kız. Olayın çirkinliğine bakın. Ne söylenirse söylensin iğrençliğini anlatmaya yetmiyor ne yazık ki.

Son olarak şunları ekleyebilirim. Çocuklar pasif değil etkileşimcidir. Davranış skalasını oluştururlarken çevresiyle sürekli bir etkileşim söz konusudur.

Bandura’ya göre kitaplardaki, tiyatrodaki, filmlerdeki ya da televizyondaki karakterlerin davranışını taklit ederler (sembolik modelleme) ve öğrendikleri davranış kalıplarını birleştirerek yeni davranışlar geliştirirler (birleştirilmiş modelleme).

Çocukların okudukları, izledikleri şeyler bu yüzden çok önemlidir.

Sosyal medyanın daha fazla‘çocuk oyuncağı’ olmaması dileğiyle…

The other story tells the story of a 17-year-old girl’s love to the man harassing her on the phone.

 

(the story in Turkish: https://www.wattpad.com/364036293-telefon-sapi%C4%9Fim-tamamlandi-telmaf-1)

We cannot say anything to express the disgust.

 

Lastly, I can add, children are not passive but are interactionist. They interact with their environment while they are creating their behavior scale. According to Bandura, they imitate the behavior of book, theater, movie and TV characters (symbolic modeling) and they develop new behaviors, combining their learned behavior patterns (combined modeling). This is why it is important what children read and watch.

 

We hope that social media won’t be ‘child’s play’ anymore.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now