• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

freja erixan

Bize biraz kendinden bahset:

İsveç’in Göteborg kentinden bir illüstratör, sanatçı ve çizgi roman yazarıyım. Hedef kitle olarak özellikle genç kadınlarla çalışıyorum. Bu kitleye yönelik tasarım, sanat ve kültür açısından eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Böyle bir şey var olsa dahi planlama aşamasına çok az dahil oluyor, sadece gözlemlenmekle kalıyorlar. Amacım bunu değiştirmek ve genç kadınlara toplumda daha fazla yer edinmek için ilham kaynağı olmak.

Tell us a little bit about yourself:

I am an illustrator, artist and comic author  based in Gothenburg, Sweden. I work exclusively with the target group young women and teenagers. I think there is a lack of design, art and culture directed to this target group -and if it exists, the target group has rarely been involved in the planning of it, only observed. My goal is to change this and to inspire young women to take more space in society. 

İllüstratörlüğe nasıl başladın?

Kendimi bildiğimden beri her gün resim yaptım, çizdim ve yazdım. Resimli kitaplara ve şiirlere karşı da hep ilgim vardı. Birkaç yıl önce çizgi roman yapmaya başladığımda bunun üzerine çalışmanın benim için doğru olduğunu anlamıştım çünkü bu şekilde sınırlar olmadan metin ve görselleri birbirine karıştırabiliyorum.

How did you get started as an illustrator?

I have painted, drawn and written every day since as far back as I can remember. I have also always been interested in picture books and poems. So when I started to make comics a few years back it felt like the right element for me to work in, because within that I get to mix text and imagery without limits. 

Nasıl yeni fikirler buluyorsun? Bunun için bir süreçten geçiyor musun?

Aslına bakılırsa çizimlerimi planlamıyorum. Eğer o an çizim yapmak veya yeni fikirler üretmek istemiyorsam da kendimi zorlamamaya çalışıyorum. Bir şeyi görselleştirirken geçtiğim süreç oldukça değişken. Ancak ne zaman bir şey hakkında düşünsem onu sonrası için telefonuma bir not olarak kaydediyorum.

 

Bir numaralı ilham kaynağın nedir?

Genelde illüstrasyonla hiçbir ilgisi olmayan durumlardan ilham alıyorum. İnsanların konuşmalarını çok fazla dinliyor ve her şeyi çok fazla analiz ediyorum. Benim ve çevremdekilerin nasıl hareket ettiklerini, kendilerini nasıl ifade ettiklerini. Çizgi romanlarım için materyale ihtiyacım olduğunda bu çok iyi oluyor ama özel hayatımda bir problem haline gelebiliyor çünkü bunu nasıl yapmayacağımı bilmiyorum.

How do you come up with new ideas? Do you have a process? 

I don’t really plan my drawings. And I try not to force myself to draw if I don’t feel like it -or to come up with new ideas. It is very varied how my process goes while visualizing something. But whenever I think of something I save it as a note in my phone for later. 

 

What is your number one inspiration?

I usually find inspiration in situations that has nothing to do with illustration. I over listen to peoples conversations a lot, and I over analyze everything all the time. How I and everyone around me act and express themselves. Which is very good when I need material for my comics, but can be a problem in my private life since I don’t really know how to not do it.

Harika illüstrasyonların var, hiç eğitim aldın mı? Aldıysan nerede ve ne üzerineydi?

Lisans eğitimimi tasarım üzerine Göteborg(2011-2014)’da tamamladım. Şu an da aynı okulda(School of Design and Crafts, HDK) tasarım üzerine yüksek lisans yapıyorum, seneye mezun olacağım. Geçtiğimiz sonbaharda yüksek lisans çalışmalarıma paralel olarak çocuklar için resimli kitapların nasıl oluşturulacağı hakkında bir ders aldım. Ayrıca gelişen taşarım becerileri üzerine de üç ders aldım.

You have amazing illustrations, have you studied at all? If so, where and what did you study?

I have studied my bachelor in Design here in Gothenburg (2011-2014). And now I am studying my first year of Master in Design at the same school (School of Design and Crafts, HDK) which I will finnish next year. This fall I also read a course in how to create childrens picture books, parallel with my master studies. I have also taken three courses in developing design skills. 

Kendi tarzını nasıl buldun? O zamandan beri tarzın değişti mi?

Umuyorum ki tarzım sürekli değişiyordur çünkü aynı materyal veya metod üzerinde çalışırken çok çabuk sıkılıyorum. Devamlı olarak kendi tarzıma meydan okuyarak betimleme ve illüstrasyonlarımı geliştirmek için yeni yöntem ve teknikler bulmaya çalışıyorum.

How did you find your style? Has it changed since then?

I hope my style is changing a lot all the time since I get bored really fast while working in the same material or method. I constantly try to challenge my style and to find new ways and techniques to develop my imagery and illustrations. 

Yaratıcı engelleri nasıl aşarsın?

Bir arkadaşımı ararım. Kimse cevap vermezse ya film izlerim ya da köpeğime bakarım.

 

İşinin en iyi ve en kötü yanları:

Her zaman dar gelirli oluyorsunuz. Ama çizmek benim en iyi bildiğim şey, bunu yapıyor olmak doğru hissettiriyor, zaten hiç B planım da olmadı.

 

Bir günde devamlı yaptığın 3 şey:

Köpeğimle oynamak, çizmek ve su içmek.

How do you overcome creative blocks?

I call a friend. If no one answers I watch movies or look at my dog. 

 

Best and worst parts of your job:

You are always kind of poor. But to draw is the best thing I know, it feels right and I never had a plan B.

 

3 constants in your day:

Play with pup, to draw and to drink water.

Bizimle paylaşabileceğin var olan/gelecekteki projelerin ve plan/hayallerin var mı?

Şu anda bu sene bitirmeyi umduğum bir çizgi roman üzerine çalışıyorum. Hayalim onun yayımlanması olurdu.

 

Başlangıç seviyesindeki sanatçılarla paylaşabileceğin tavsiyelerin var mı?

Esasında ben de kariyerinin başlangıcında bir insanım ancak yapmayı istediğiniz şeyi bildiğiniz zaman daha küçük düşünmeniz gerektiğini söyleyen veya yönünüzü değiştirmek isteyen insanları görmezden gelmek bende işe yaradı. Bir de köpek sahiplenin.

 

Any current/future projects and plans/dreams you can share with us?

Right now I am working on a comic book that I hope to finish this year. My dream would be to get it published. 

 

Any advices you can share with beginner artists?

 I am kind of in the beginning of my career myself, but to ignore people who says that you should think smaller, or want to change your direction -when you actually already know what you want to do-has worked for me so far. And buy a dog.

editör: farahjuku

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now