• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

Linda McIntosh

'24 yaşında bir fotoğrafçı, stilist ve kreatif direktörüm.'

1.  Tell us a little bit about yourself?

I am a 24 year old photographer, stylist and creative currently based in Glasgow, Scotland specialising in fashion editorial and portraiture work. 

1. Bize biraz kendinden bahseder misin?

24 yaşında bir fotoğrafçı, stilist ve kreatif direktörüm. Glasgow, İrlanda'da yaşıyorum. Şu an moda editörlüğü ve portre fotoğrafçılığıyla uğraşıyorum. 

2. When did you get started in photography?

Photography has always been a keen interest of mine since my days of making my friends pose for me in parks with my first ever camera phone and using disposable cameras to try and take arty pics for my Bebo page (all of which, thank god, have been lost in the dark depths of some family computer somewhere) but my first proper embark into my own work started a year ago. 

2. Fotoğrafçılığa ne zaman başladın?

Fotoğrafçılık benim için ilk telefon kameramla arkadaşlarımı kendim için poz vermeye zorladığım zamanlardan kullan at analog makinelerimle, Bebo sayfam için (şükürler olsun ki aile bilgisayarlarının birinde karanlıklara gömüldü) sanatsal fotoğraflar çektiğim günlere dayanıyor ancak kendi işim için fotoğraflar çekmeye geçen yıl başladım.

3. How do you feel when your work is appreciated? A lot of your artwork is published by some large and qualified magazines. How does it affect you? 

As with anything, it is always a great self esteem boost when you feel your work is appreciated and understood. 
Personally, I find the most satisfying moment of photography is when you bring to life something you created in your head and get to see it in the flesh, so it is only an added bonus when other people also resonate with the work and it is received positively. It is a great motivator to push forward and keep creating when you feel you have an audience of people who are in tune with you and want to see what you create. 

3. Çalışmaların takdir edildiğinde nasıl hissediyorsun? Birçok işin büyük ve kalitelli dergiler tarafından yayınlandı, bu seni nasıl etkiliyor?

Her şeyde olduğu gibi, işinin anlaşılması ve takdir edilmesi özgüven arttırıcı bir şey. Bence, beni en çok tatmin eden beynimde oluşturduğumu fotoğrafa dökmek ve bunu düşünürken aklıma gelenlerle başkalarının kendilerini bu düşüncelerle bağdaştırması. Sahip olduğun bir seyirci kitlesinin oluşu yaptığın şeye devam edip daha çok üretebilmek için çok güzel bir motive kaynağı. 

4. What are your future plans with your photography?

My plan is to just keep doing what I'm doing building a strong portfolio of work and collaborating with like minded people to try and perfect my photographic style and creative eye which in time will hopefully lead me to bigger things!

4. Fotoğrafçılık ile ilgili gelecekteki planın nedir?

Planım şuan yaptığım şeylere devam edip güçlü bir portfolyo hazırlamak, estetik algısı güçlü ve fotografik stilimi geliştirebileceğim -umuyorum ki daha büyük işler başarabileceğim şeylere yol açar- sanatçılarla iş birliği yapmak!

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now