• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

Öncelikle okurlarımıza sanatına nasıl başladığını , şu an neler yaptığını kısaca anlatır mısın?​

Henüz yolun başlarında bir sanat öğrencisi olduğum için önceliği elbette derslerime veriyorum ancak onun haricinde devamlı olarak çizerek ve notlar alarak fikir sandığımı doldurmaya çalışıyorum. Şuan arda kalan zamanlarımın neredeyse tümünde storyboard kısmıyla ilgilendiğim minik bir animasyon projem var. Ne zaman sonlanıp ortaya çıkacağı konusunda açıkçası kendimde bir fikir sahibi değilim ancak bunun için acele ettiğimi de söyleyemem. Geçen her yeni gün nasıl bana yenilikler katıyorsa bende bunları hikayem üzerine aktarmaya çalışıyorum ve bu bağlamda beraber büyüyüp olgunlaşmış oluyoruz. Benim için sanatı büyülü kılan özelliklerinden biride ilk fırça darbesini atarken sizi tam olarak nereye savuracağından ve hangi büyülü dünyalara kapılar açacağını asla kestirememek. Bu bağlamda hayatın kendi gidişatıyla ilintili ama üzüntüleri bile renklere büründürecek kadar büyülü bir keşif olduğunu söyleyebilirim. Resim yapmaya ise tam bu noktada çocukluğumda başladım sanırım. Annem her gece  bana ve kız kardeşime küçük eskizler yaparak masallar anlatırdı, ondan gelen bir alışkanlıkla okuduğum bütün masalları sinematografik görseller halinde gözlerimin önüne getirip kağıda dökmeye çalıştım. O günlerden beri bunu bir alışkanlık haline getirdim ve dünyayı sürekli akıp giden çizgi film kareleri gibi görerek bunları kendi bakışımla kağıda taşımaya çalışıyorum. 

Tarzını/Sanatını nasıl tanımlıyorsun?

Hâlâ olgunlaşma sürecinde olduğumu düşünsem de, masal tanımına dahil etmek istiyorum. Uçan, kaçan; gidilemeyen ve henüz keşfedilmemiş diyarlardan gelen karakterler, hayatın içinde ama dışında bir yerlerden...

Bir akımdan etkileniyor musun? Hangi tekniklerden yararlanıyorsun?

Bunu daha önce düşünmemiştim açıkcası ama her zaman hayranlık duyarak peşinden gitmeye çalıştığım resimleri düşünerek bu soruyu sembolizm akımı diyerek cevaplandırabilirim. Teknik olarak izlediğim tekdüze bir yol yok aslında herşey o gün masaya oturduğumda hislerimin belirlediği teknikler ve malzemelerle gelişiyor.

 

 

                       

Masallardan fırlamış çizimleri ile;

SALİHA İCLAL

 

Hangi ekipmanları/malzemeleri kullanıyorsun? Dijitali mi Gelenekseli mi tercih ediyorsun çizimlerinde?​

Ekipmanlar sürekli çeşitlilik gösteriyor ama genelde ana rolleri suluboya ve mürekkep üstleniyor. Aslında geleneksel yöntemlerin benim açımdan dijital ortamdan çok başka bir noktada duruyor. Fırçayı elime aldığımda sihirli bir değnek tutuyormuşçasına mutlu hissediyorum mesela. Elbette dijitali sunduğu birçok kolaylıklar sayesinde seviyor ve kullanıyorum ancak sıralandırma yapacak olursam boya kokusu her zaman önde gelecektir. 

Sanatında gelmek istediğin nokta nedir?

 

Yakın zaman için ana teması mutluluk üzerine olan şeyler üretip bunları insanlarla paylaşabileceğim bir site kurmayı hedefliyorum. Şeyler diyorum çünkü sadece resim değil birçok düşünce dolaşıyor zihnimde. Gelecek hedefi olarak ise ilk sırada bahsettiğim animasyon projemi hayata geçirip kurduğum bu dünyanın kapısından herkesi içeriye davet edebilmek.

Röportaj: Aytöre Şahin

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now