• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

selver yıldırım

1. Öncelikle okurlarımıza şuan neler yaptığını, nelerle uğraştığını sanatına nasıl başladığını kısaca anlatır mısın?

Son aylarda sürekli üretiyorum aslında, üretimin yanında birçok sergi projesi de var, ilki Nisanda. Bunlar dışında insanlardan sevmedikleri resim ve karalamalarını istediğimiz ve isimsiz yayınladığımız "bilemezsin" isimli bi projemiz var instagramda (@bilemezssin), onun için bi sergi planlıyoruz ve hatta kitabı bile çıkacak!

Sanata tam olarak nerde başladım buna cevap vermem imkansız ama 2014'te akrilik boyayla tanıştığımda kendimi tamamen kaptırdım diyebilirim.

2. Tarzını/Sanatını nasıl tanımlıyorsun?

Biraz rüya alemi aslında, sezgisel şeyler. Biraz da ikonografik, semboller. Tabii herkesin hissettiği farklı olacaktır fakat birçok resmimi şakacı ve agresif buluyorum. Eğlenceli ama canı acayip sıkkın.

3. Bir akımdan etkileniyor musun? Hangi tekniklerden yararlanıyorsun?

Bir akım demek değil de, sürekli dirsek temasında olduğum kişilerle ortak şeyler yapmayı seviyorum ama klasik bir yanıt vermem gerekirse son dönemlerde çağdaş ve soyut sanata karşı bir yakınlık duyuyorum. Gerçeğin bu kadar sıkıcı olduğu dünyada hisler ve soyut desenlerle ortaya bir şey koymanın iyileştirici bir güç oynadığına inanıyorum. Teknik olarak ise sabit bir yol izlemiyorum, her şey apansız gelişiyor, bir gün akrilikle figür resmederken, ertesi gün markerlarla desen yapabiliyorum veya tamamen deneysel malzeme ve tekniklerle bir şeyler çıkarabiliyorum. Duygu durumum da üretim sürecimi etkiliyor.

4. Hangi ekipmanları/malzemeleri kullanıyorsun? Dijitali mi Gelenekseli mi tercih ediyorsun eserlerinde?

Ekipmanlar ve malzemeler de teknik gibi değişiklik gösteriyor. Geçen gün boğaz ağrısı için kullanılan fısfısın şişesine kırmızı boya koyup resimlerin üstüne püskürttüm. Sabit bir malzemeyle çalışmaktansa deneysel bir şeyler yapmayı seviyorum. Ojeden, gazete kağıdına kadar pek çok malzeme resimlerime dahil olabiliyor. Ama dostum her zaman akrilik.

 

Geleneksel kavramının tanımının artık “klasik” olduğunu düşünmüyorum, malzemeye dokunmak ve keşfetmek büyülü bi his ancak bu dijitale de başvurmadığım anlamına gelmiyor. Net bir cevap vermek gerekirse bu aralar daha çok “geleneksel”den gidiyorum.

5. Ve son olarak bir hedefin var mı sanatınla alakalı, varsa bize biraz bahseder misin?

Şu an gelişmekte olan kollektifimizle yerelde birkaç sergi yapıp birkaç projeyi hayata geçirip bunları yurt dışına da taşımak hedefimiz. Her şey kesinleşmeden bir şey söylemek yanlış olur, o yüzden çok kısa zamanda süper eğlenceli fikirlerle etrafta olacağız. 

instagram: @selveryildirim

editör: aytöre şahin
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now