• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

Sophie Mayanne,
Behind The Scars projesinin sahibi genç bir kadın fotoğrafçı.

1. Sophie, can you tell us a little bit about yourself?

My name is Sophie Mayanne, I'm 24 years old and I'm a photographer based in the Cotswolds, UK. 

 

İsmim Sophie Mayanne, 24 yaşındayım. Costwolds, İngilterede yaşayan bir fotoğrafçıyım.

 

2. Besides your other works, we follow the project in admiration. But for the people who don't know it yet, what is #behindthescars? What do you want people to see behind the scars? 

 

Behind The Scars is a photographic series that celebrates scars of all shapes and sizes, and the stories behind them. It's an honest depiction of scarring, and celebrates the adversity our bodies can overcome both mentally and physically. 

 

Behind The Scars tüm şekillerde ve boyutlardaki yara izlerini ve onların ardındaki hikayeleri konu alan bir fotoğraf serisi. Bu projeyi yaralamanın dürüstçe tasvir edilişi, aynı zamanda vücudumuzun mental ve fiziksel olarak üstesinden gelebileceği zorluğu takdir ediş şekli olarak tanımlayabilirim.

3. What do you see behind the scars?

I see incredibly strong people, who have survived. Whilst every scar, and story is different - each one is important. I see the person, as well as the story behind their scars.  I see people who have overcome something, and won. 

 

İnanılmaz güçlü insanlar görüyorum. Her yara izi ve her hikaye farklı olsa da her biri aynı şekilde önemli. Yaraların arkasındaki hikayeleri gördüğüm kadar, o kişileri de görüyorum. Bunun üstesinden gelmiş ve kazanmış insanlar görüyorum.

 

4. Your purpose of creating a work?

To challenge people to think differently about their own skin, and others with afflictions. For people with their own scars to see their series and wear their own with pride. For people to see that we are all different, but they are what make you, you. 

 

İnsanların kendi bedenleri hakkında daha farklı düşünmelerini sağlamak. Yara izleri olan insanların , kendi serilerini görüp yaralarını gururla taşımalarını sağlamak. İnsanların hepimizin farklı olduğunu görmeleri ama aynı zamanda yaralarımızın bizi biz yapan şeyler olduğunu farketmelerini sağlamak.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now