• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

tavi gevinson

2008 yılında Stil Çaylağı adıyla blogunu açan Tavi Gevinson bu işe başladığında 12 yaşındaydı. Şimdi 20 yaşında ve başarılarından söz etmezsek kendisine haksızlık etmiş oluruz. Tavi, blogunda kendi tasarımlarından ve trendlerden bahsederken günde yaklaşık 30.000 okunma alıyordu ancak babası kızının yeni hobisini pek ciddiye almamıştı. Ta ki NY Times Tavi'yle bir ropörtaj yapmak istediklerinde, Tavi babasının iznini alıncaya dek. 2011 yılında kendi dergisi olan Rookie Magazine'i online olarak yayınlamaya başladı. Derginin amacı, kadınların hep güçlü karakterler olarak lanse edilmesiydi ve genç bir kadın olarak bu algı Tavi'nin kafasını çok karıştırıyordu. Bu algıyı kırmak için genç kadınlara yönelik bir dergi yayınlamaya başladı. Kadınların güçlü olmak zorunda olmadıklarını, kusurları için özür dilememeleri gerektiği konusunda yaptığı TEDxTeen konuşmasında derginin kuruluş amacını da anlatıyor.

Tavi'nin yetenekleri sadece modayla sınırlı değil. Bu süreçte bir çok kısa film ve dizide yer aldı. Aynı zamanda siyasetle de ilgileniyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin son başkan seçiminde Hillary Clinton destekçisiydi, hala da öyle. Donald Trump'ın kadın düşmanı ve ırkçı söylemlerinden rahatsız olduğunu her fırsatta dile getiriyor ve bu konuda adım atmaktan çekinmiyor. Geçtiğimiz günlerde dünyanın dört bir yanında gerçekleşen Women's March'ta yürüyen milyonlarca kadından biriydi.

Moda sektörünün genellikle aile ve para faktörüyle çalıştığı herkes tarafından biliniyor. Tavi Gevinson bugüne kadar her şeyi kendisi başardı. Yeteneği, yenilikçi tasarımları ve aykırı fikirleriyle gelecekte de kendinden sıkça söz ettireceğe benziyor.

editör: farahjuku

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now