• Siyah Instagram Simge
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Facebook Simge

Copyright © Killjoy 2017. All rights reserved.

-Bir çizer olarak çalışmaya ne zaman başladınız? 

Çizime aklımı başımda tutabilmek için bu senenin başında başladım. Çizim her zaman benim için kendimi boşaltma yöntemi ve daha iyi bir kendimi ifade etme yöntemi oldu. Eskiden dişi bakışlara odaklanan heykeller yapıyordum ancak tasvir etmek istediğim mesajları iletmek için çizmenin daha iyi bir yol olduğunu fark ettim. Bu mesajlar yıllar boyunca beni etkileyen ve cinsel taciz, zihinsel sağlık sorunları, eşitlik ve vücut pozitifliği gibi kadınları her gün etkileyen şeylerdir.

 

-When did you start as an illustrator?

I took to illustration the start of this year in an effort to just keep myself sane. Drawing has been a great outlet for me and a better way for me to express myself. I used to make sculptures focusing on the female gaze, but it seems drawing is a better way for me to communicate the messages I want to portray. These messages being things that have affected me over the years and that effect women on a daily basis such as sexual harassment, mental health issues, equality and being body positive.

 

Size ve eserinize ilham veren şey nedir?

 

Çizdiğim her şey kendi yaşamımın, gördüğüm, tanık olduğum ya da yaşadığım her şeyin yansımasıdır. Bazı günlerde -örneğin bir adamın arabadan bana ıslık çaldığı ve benim de onun erkek egosunu (penisini) bir blenderdan geçirmek istediğim günlerde- nasıl hissettiğimi çizerdim.Kendimden bir şeyler bulabildiğim, komik ya da tuhaf bulduğum her küçük detayı not alıyorum ve sonra onları bir çeşit çizim haline getirmeye çalışıyorum.

-What inspires you and your work?

Everything I draw is a depiction of my own life, the things I see or witness or experience. I use to draw a lot around how I was feeling on certain days, like scrubbing my face so hard it changes to someone else’s or having a guy whistle at me from a van and then me wanting to put his male ego (penis) in a blender. Every little thing that I think is relatable or funny or weird I make a note of and then try form into some sort of drawing. 

 

-Bize sanatınız hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Penis şeklindeki mumların amacı nedir? Temsil ettikleri bir düşünce var mı?

Penis şeklindeki mumların başlangıç noktası aslında insanların satın alıp eğlenebilecekleri heykelsi bir şey yaratma isteğimdi. "Ataerkilliği yakacağız!" sözünün komik bir temsililer aslında. Yine erkek egosunun simgesi olarak kullanıyorum bunu. Bu mumların yalnızca, eşitlik için savaşmaya devam etmek zorunda olduğumuza dair küçük bir anımsatma, ortalıkta bir yerde duran komik ve harika nesneler olduklarını düşünüyorum.

 

-Tell us more about your art.

What is the thought behind dick candles? Is there an idea they are representing?

The dick candles started from wanting to create something sculptural and that people could buy and enjoy. It's just a funny representation of the saying 'Burning down the patriarchy!' Again using the penis as a symbol of the male ego. I just think its funny and a great object to have to lie around the house, almost like a little reminder that we need to keep fighting for equality. 

 

-Sizi işinizden dolayı taciz edebileceklerini düşünen insanlara verdiğiniz tepki nedir? Onlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Dürüst olmak gerekirse çizdiğim veya yayınladığım şeyler hakkında pek tacize uğramadım. Yani arada bir, bir adam bana neden penislere takıntılı olduğumu soruyor. Aslında bu bir hakaret değil, en azından ben öyle algılamıyorum.

 

-What is the best thing to do the people think they can harass you because of your work? What do you do to handle them? 

I haven't had much harassment about the things I draw or post, to be honest. I mean the occasional guy will ask me why I'm so obsessed with dicks. To be honest, that isn't really an insult, well I don't take it as one anyway. 

 

-Çizimleriniz dışında ileride bizi neler bekliyor?

Gelecek sene birkaç sergide yer alacağım. Aynı zamanda hala Kidd Bell ve Amerika'nın dört bir yanında yer alan dick pic sergisiyle birlikte ben de turdayım.

 

-Is there anything coming up that we can look forward to —you know, besides from your illustrations?

I am going to be exhibiting at a few shows next year. I am also still touring my work with kid bell and her dick pic show which is exhibiting all over America.

 

-Bize bir sır verin!

Bir gün kendi seks oyuncaklarımı tasarlamayı istiyorum.

 

 

-Tell us a secret!

One day I hope to design my own line of sex toys. 

 

 

 

If you love Venus, you can shop on her website! 

http://www.venuslibido.co.uk

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now